Infrastruktura drogowa i okołodrogowa

Budowa stacji meteo i sygnalizacji świetlnej przy al. Jana Pawła II

Inwestor

Dyrekcja Rozbudowy
Miasta Gdańsk

Czas realizacji

2019

Lokalizacja

Szczegóły realizacji

Aleja Jana Pawła II to jedna z głównych dróg przecinających dzielnicę Zaspa w Gdańsku – długa i prosta, skłania kierowców do rozwijania zbyt dużych prędkości, czego dowodem były liczne skargi zgłaszane przez okolicznych mieszkańców. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańsk zleciła nam budowę dodatkowej sygnalizacji świetlnej na wysokości kościoła Opatrzności Bożej.

Z pozoru łatwe zadanie okazało się wymagającym przedsięwzięciem, ponieważ aleję wybudowano na pozostałościach niemieckiego lotniska z czasów II wojny światowej. W wielu miejscach pod asfaltem kryły się betonowe płyty, które należało przewiercić podczas realizacji prac.

Ponadto budowa została wzbogacona o niestandardową modernizację z zakresu Smart City. Na wysokości kościoła Opatrzności Bożej zamontowaliśmy – skomunikowaną ze Zintegrowanym Systemem Zarządzania Ruchem TRISTAR – drogową stację meteorologiczną, umożliwiającą ostrzeganie o zagrożeniach pogodowych i sterowanie tablicami zmiennej treści.

Zakres wykonanych prac

  • wykonanie kanalizacji teletechnicznej, pętli indukcyjnych oraz okablowania
  • budowa i montaż sygnalizacji świetlnej (w tym sterowników) oraz infrastruktury dodatkowej

  • skonstruowanie i montaż drogowej stacji meteorologicznej
  • montaż radarów służących do pomiaru prędkości
  • podłączenie sygnalizacji świetlnej do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR

Lokalizacja realizacji