12 grudnia 2021

Platforma CKAN

Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów.

Pomimo postępu wciąż borykamy się z wieloma problemami dotyczącymi udostępniania, bezpiecznego przesyłu czy w końcu ponownego wykorzystania danych przez programistów i obywateli.

Zapotrzebowanie na otwieranie danych oraz utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, spowodowało powstanie różnych narzędzi służących do udostępniania informacji. Aktualnie największą popularnością cieszy się platforma CKAN pozwalająca – dzięki dodaniu do zbioru metadanych – na prezentację danych w sposób otwarty i jednocześnie tworząca wartościowe i przystępne podczas przeszukiwania źródło informacji.

„System posiada kilkanaście funkcjonalności podstawowych, które za pomocą gotowych wtyczek można rozbudować o dodatkowe moduły. Klient może również zamówić specjalne rozszerzenia, dopasowane do jego potrzeb”.

Marcin Piekarek, Dyrektor ds. Operacyjnych ELDRO Technologie.

Do podstawowych funkcjonalności platformy CKAN zaliczamy:

 • publikowanie danychwe wszystkich formatach popularnych dla idei otwartych danych
 • import danych – CKAN posiada zaimplementowane mechanizmy importu z istniejących już baz danych
 • wyszukiwanie i eksploracja danych oparta zarówno na opublikowanym zbiorze jak i powiązanych z nim metadanych. Zaletą CKAN jest możliwość prezentacji danych, np. za pomocą wykresów czy podgląd dokumentów w PDF
 • wsparcie dla danych geoprzestrzennych, zarówno w kwestiach importu (import plików shp) jak i wizualizacji – podgląd danych bezpośrednio na mapie
 • wsparcie dla integracji z mediami społecznościowymi (notyfikacja o aktualizacji zbiorów na e-mail, twetter, rss)
 • API – obsługa RESTful JSON API, które umożliwia zarówno wyszukiwanie jak i eksplorację danych
 • możliwość dostosowania wyglądu interfejsu użytkownika poprzez konfigurowalne szablony wizualne (themes)
 • wbudowane wsparcie dla wersjonowania danych
 • rozszerzone możliwości integracyjne (np. autoryzacja poprzez domenę, SSO, OpenID, OAuth2), możliwość współdziałania w ramach federacji serwerów
 • wsparcie dla pracy w chmurze

Fakt, że platforma oparta jest na licencji open source i przyznaje użytkownikom prawo do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania, dodatkowo wpływa na popularność CKAN. System posiada dwie grupy docelowych użytkowników. Pierwsi poszukują informacji w celu zastosowania ich w swoich systemach czy aplikacjach, co wymaga odczytania danych przez interfejs API. Druga grupa dzięki udostępnionym danym chce poszerzyć wiedzę. Posiadają jednak również wspólną potrzebę jaką jest dostosowanie strony do samodzielnego przeszukiwania zbiorów za pomocą wyszukiwarki.

Najnowsze aktualności

 • Łączymy siły z Chmurą Krajową

  15 marca 2022

  Dwie spółki z Grupy ELDRO – ELDRO TECHNOLOGIE ora ZIR ELDRO nawiązały współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.

 • Platforma CKAN

  12 grudnia 2021

  Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów.

 • Ogłoszenie o udostępnieniu planu połączenia

  21 lipca 2021

  Plan połączenia spółek T247 i T247 SERVICE oraz inne dokumenty dostępne są w szczegółach aktualności.