10 stycznia 2021

Inteligentne miasto – czyli jakie?

W styczniowym wydaniu magazynu FORBES znajdziecie artykuł o miastach przyszłości z inteligentnym systemem zarządzania infrastrukturą i zasobami miejskimi.

Aktualności - Artykuł Forbes

Nowinki z zakresu Smart City oraz usprawnienia, jakie niesie za sobą wdrożenie platformy ELDRO24 to nie jedyny temat artykułu. Na łamach Forbes podejmujemy również temat: troski o środowisko, rozwoju aglomeracji miejskich czy jakości życia mieszkańców. Osiągnięcia technologiczne ostatniej dekady miały znaczący wpływ na sposób administrowania przestrzenią miejską. Coraz więcej aglomeracji wdraża rozwiązania w zakresie inteligentnego zarządzania infrastrukturą i zasobami miejskimi.

Droga do przyszłości

Zmiany te mają na celu zrównoważony rozwój miast, troskę o środowisko oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Zmieniamy na lepsze budownictwo, transport, mobilność, Internet, usługi oraz systemy bezpieczeństwa, tworząc tzw. Smart Cities – inteligentne miasta, które funkcjonują w oparciu o zaawansowane systemy oraz nowoczesne technologie.

Wraz z ekspansją miast rozrasta się sieć dróg i powiązana z nimi infrastruktura techniczna. Dlatego jednym z kluczowych dla Smart City obszarów jest usprawnienie zarządzania nią poprzez zbieranie danych z urządzeń ITS (Inteligentne Systemy Transportowe), takich jak sterowniki sygnalizacji świetlnej, kamery, stacje meteorologiczne czy różne czujniki.

 – Kluczowe dla efektywnego wykorzystania tych informacji jest wdrożenie systemu IT monitorującego pracę całej infrastruktury i przetwarzającego dane pochodzące z urządzeń. Umożliwia to zarządzanie procesem utrzymania infrastruktury, szybką naprawę usterek i awarii oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach – mówi Mirosław Eggert, prezes Grupy ELDRO.

Pierwszy polski system

Podobne rozwiązania w wielu krajach już funkcjonują. Pierwszy polski system – platformę ELDRO24 – stworzyła Grupa ELDRO, która może się poszczycić niemal 30-letnim doświadczenie w projektowaniu, budowie i utrzymaniu infrastruktury drogowej.

Połączyliśmy znajomość branży oraz kompetencje wysokiej klasy specjalistów IT by stworzyć autorski system, który pozwoli utrzymywać infrastrukturę drogową oraz dostosowywać rozwiązania do wymagań i budżetu zarządców dróg. ELDRO24 to również narzędzie, które nieustannie się rozwija, dając możliwość wprowadzania zmian oraz nowych funkcjonalności, a także integracji urządzeń różnych marek i producentów – mówi Paweł Piechowiak, doradca zarządu Grupy ELDRO.

Rozwiązanie sprawdzone w praktyce

Platforma ELDRO24 to system sprawdzony w praktyce – od kilku lat jest wykorzystywany do realizacji kontraktów utrzymaniowych na drogach Pomorza zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz monitorowania urządzeń wchodzących w skład Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR w Trójmieście.

– Kompetencje i doświadczenie Grupy ELDRO w zakresie wdrażania innowacyjnych rozwiązań z obszaru Smart City czynią z nas również partnera dla firm budownictwa drogowego realizujących zadania w zakresie Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem – podsumowuje Paweł Piechowiak.

Najnowsze aktualności

 • Łączymy siły z Chmurą Krajową

  15 marca 2022

  Dwie spółki z Grupy ELDRO – ELDRO TECHNOLOGIE ora ZIR ELDRO nawiązały współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.

 • Platforma CKAN

  12 grudnia 2021

  Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów.

 • Ogłoszenie o udostępnieniu planu połączenia

  21 lipca 2021

  Plan połączenia spółek T247 i T247 SERVICE oraz inne dokumenty dostępne są w szczegółach aktualności.