21 kwietnia 2021

II Kongres Technologii Miejskich

Mieliśmy przyjemność wziąć udział w II Kongresie Technologii Miejskiej, który zorganizowany został przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. Podczas konferencji nie zabrakło ciekawych tematów i nowoczesnych rozwiązań z zakresu Open Data i Smart City.

Współpraca sektora prywatnego i publicznego

Zarówno specjaliści branżowi jak i prelegenci pełniący obowiązki urzędnicze, podkreślali, że współpraca między urzędnikami państwowymi a prywatnymi firmami i obywatelami jest niezwykle istotną kwestią w procesie cyfryzacji, rozwoju miast oraz poprawy komfortu życia mieszkańców.

Na kongresie zostały poruszone kwestie ideowe dotyczące rozwoju miast, ale naszą uwagę szczególnie przyciągnęły zastosowane w miastach rozwiązania, między innymi były to:

 • kontrapas autobusowy w Gdyni na ul. Chwarznieńskiej
 • możliwość płacenia tęczówką za bilety we wrocławskiej komunikacji miejskiej
 • aplikacja dla mieszkańców stolicy – Warszawa19115, która skupia dane zarówno od prywatnych osób, firm jak i udostępnia dane urzędowe
 • otwieranie danych miejskich przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku, np. zbiór danych
  o transporcie publicznym – aktualnych rozkładów jazdy, możliwych opóźnieniach komunikacji miejskiej czy sygnały GPS pojazdów
 • bezzałogowy autobus, który pokonywał trasę ul. Karwieńską w Gdańsku, przewożąc za darmo pasażerów do Gdańskiego zoo
 • samochody napędzane i zastosowanie wodoru jako paliwa na wzór berlińskiego projektu
 • system detekcji zajętości miejsc parkingowych, wdrożony, aby ułatwić kierowcom zaparkowanie oraz z myślą o zmniejszeniu emisji spalin

Podczas prelekcji o kontrapasie byliśmy niezwykle dumni, że znaczna część prac – system IT oraz sprzęt – został dostarczony przez Grupę ELDRO. Dzięki temu ruch został znacznie upłynniony, a mieszkańcy korzystający z komunikacji miejskiej są w stanie zaoszczędzić ponad 12 minut, nie stojąc w porannych i popołudniowych korkach.

Całe Trójmiasto jest nam bliskie, więc nasze projekty wdrażane są nie tylko w Gdyni, ale również w Gdańsku. Od 2016 roku współpracujemy z Gdańskim ZTM w obszarze udostępniania danych oraz podczas wdrażania rozwiązań Smart City.

Najnowsze aktualności

 • Łączymy siły z Chmurą Krajową

  15 marca 2022

  Dwie spółki z Grupy ELDRO – ELDRO TECHNOLOGIE ora ZIR ELDRO nawiązały współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.

 • Platforma CKAN

  12 grudnia 2021

  Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów.

 • II Kongres Technologii Miejskich

  21 kwietnia 2021

  Mieliśmy przyjemność wziąć udział w II Kongresie Technologii Miejskiej, który zorganizowany został przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o. Podczas konferencji nie zabrakło ciekawych tematów i nowoczesnych rozwiązań z zakresu Open Data i Smart City.