15 grudnia 2019

Funkcjonowanie kontrapasa w Gdyni

Kontrapas autobusowy, który powstał na 1100-metrowym odcinku ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni, wzbudził spore zainteresowanie nie tylko pośród mieszkańców, ale również i w mediach.

To pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie inwestycja, mająca na celu rozłożenie ruchu poprzez wydzielenie pasa ruchu umożliwiającego przemieszczanie się pod prąd pojazdom komunikacji miejskiej.

Zadanie kontrapasa

Kontrapas autobusowy, który powstał na 1100-metrowym odcinku ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni, wzbudził spore zainteresowanie nie tylko pośród mieszkańców, ale również i w mediach. To pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie inwestycja, mająca na celu rozłożenie ruchu poprzez wydzielenie pasa ruchu umożliwiającego przemieszczanie się pod prąd pojazdom komunikacji miejskiej.

Kontrapas uruchamiany jest w godzinach szczytu, a także w sytuacjach występowania szczególnych utrudnień na drodze. Usprawnia transport publiczny, pozwalając pasażerom jadącym z zachodnich dzielnic w kierunku centrum miasta skrócić czas podróży nawet o 10 minut.

Do budowy kontrapasa wykorzystano elementy Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS):

 • urządzenia sygnalizacji świetlnej
 • znaki zmiennej treści
 • znaki pryzmatyczne
 • detektory bluetooth/wifi
 • kamery nadzoru wizyjnego
 • urządzenia zostały podłączone do Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Sterowania Ruchem TRISTAR, który umożliwia monitorowanie sytuacji na drodze i nadawanie priorytetu w ruchu komunikacji publicznej.

Spółka ELDRO BUDOWA była generalnym wykonawcą tego innowacyjnego projektu, którego niestandardowy charakter wymagał szybkiego tempa prac, a także współpracy z wieloma dostawcami. Opis procesu budowy „od kuchni” możecie znaleźć pod adresem:

https://www.zdiz.gdynia.pl/kontrapas-autobusowy-od-kuchni/

Najnowsze aktualności

 • Łączymy siły z Chmurą Krajową

  15 marca 2022

  Dwie spółki z Grupy ELDRO – ELDRO TECHNOLOGIE ora ZIR ELDRO nawiązały współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.

 • Platforma CKAN

  12 grudnia 2021

  Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów.

 • Ogłoszenie o udostępnieniu planu połączenia

  21 lipca 2021

  Plan połączenia spółek T247 i T247 SERVICE oraz inne dokumenty dostępne są w szczegółach aktualności.